החיים בביאליק

כל מה שחם בעיר תל אביב

דואגים יותר מדי? אלה הסימנים שקיים צורך בטיפול בחרדה

בשנים האחרונות ניתן להבחין בעלייה משמעותית במודעות הציבורית לנושא החרדה, וכיצד היא משפיעה באופן דרמטי על איכות החיים. מגפת הקורונה, המצב הכלכלי והביטחוני, לחץ בעבודה ואפילו צורך לעמוד מול קהל ולהרצות הם רק חלק מהטריגרים שעלולים להפעיל את החרדה. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי דאגה מטבעה היא דבר טבעי ואנושי, אולם כאשר מתעוררים סימני מצוקה, זה הזמן לפנות לקבלת סיוע. מהם הסימנים שמחייבים פנייה לטיפול מקצועי? להלן הפרטים.

סימנים שיכולים להעיד על צורך בטיפול בחרדה – כל מה שצריך לדעת

חרדה היא תחושה לא נעימה שמלווה כל אחד ואחת מאיתנו. למעשה, חרדה היא חוויה שיכולה להרגיש בודדה מאוד בעוד שמדובר בחוויה אוניברסלית ונפוצה שמתרחש כתוצאה מפחד מאירוע שעשוי להתרחש, וכאשר היא איננה מטופלת היא מייצרת תחושה של  תקיעות, מצוקה וחוסר יכולת לתפקד, במידה והיא איננה מטופלת בזמן. לכן, טיפול בחרדות הכרחי למהלך אורח חיים תקין, בייחוד אם החרדה מייצרת תסמינים כמו:

  • הימנעות: אדם שסובל מחרדה עשוי להימנע מהגורם שמפעיל את החרדה, כמו למשל הימנעות ממפגשים עם אנשים בעקבות חרדה חברתית. תחושת הבדידות כמו גם חוסר האונים יוצרת ריחוק רגשי שמוביל לא פעם לתחושה של מצוקה הולכת וגוברת, על רקע ההימנעות מהגירוי שעשוי להפעיל את החרדה.
  • מחשבות מטרידות: מחשבות הנוגעות לדאגה מוגזמת מאירועים שעשויים לקרות משפיעות באופן דרמטי על איכות החיים, מאחר ובשל המחשבות הללו מתרחש מצב של קשיי ריכוז עד לכדי מצב של התקפי חרדה קשים. על כן, אם אתם חשים כי המחשבות משתלטות עליכם ואתם לא מצליחים לנהל חיי משפחה או לעבוד בצורה מסודרת, זה הזמן לפנות לקבלת טיפול שיכול גם להפחית את התדירות של התקפי החרדה אבל גם ליצור  שליטה מחודשת על המחשבות, ובהתאם לכך גם ההתנהגות הנלווית לחרדה.
  • ירידה בתפקוד: אחד הסימנים הבולטים לפנייה לקבלת טיפול נובע בעקבות ירידה בתפקוד. כאשר החרדה הופכת לקיומית ובלתי נפרד מאורח החיים, רבים חשים מצוקה שמגיעה לידי ביטוי בחוסר תפקוד בעבודה, בזוגיות, בחיי המשפחה ואפילו במרקם החברתי.
  • סימנים גופניים: פה יבש, דפיקות לב מואצות, קושי לנשום, שרירים תפוסים, כפות ידיים מזיעות וכן נטייה לרעידות הם סימנים גופניים המעידים על חרדה. במצב של חרדה ולחץ גבוה, הגוף חושב כי הוא נמצא במצב של לחימה לפני איום ועל כן הסימנים הללו הופכים לא רק לתסמינים רגשיים, אלא גם פיזיולוגיים.

 

 

טיפול בחרדה בהתאמה אישית

הסימנים אותם הצגנו לכם כאן מהווים סיבה מוצדקת מדוע כדאי לפנות לקבלת טיפול מקצועי. אם עד לפני מספר שנים טיפול בחרדה היה כללי למדי, כיום ניתן לקבל טיפול ספציפי המותאם לסוג החרדה – החל מחרדה חברתית ועד חרדת טיסות. אחד מהטיפולים המתקדמים ביותר בתחום הוא טיפול CBT ששיעור ההצלחה שלו הוא גבוה במיוחד, וזאת בשל היותו טיפול ממוקד המתבצע בסדרה של מפגשים שבמסגרתם ניתן ללמוד כיצד לזהות את הסימנים שמעוררים את החרדה ולהיחשף למקור, מתוך מטרה לשנות את דפוסי החשיבה ובהתאם לכך גם ההתנהגות.

לסיכום

חרדות הן דבר טבעי, אולם כאשר הן משנות את אורח החיים ומטרידות עד לכדי רמה של תחושת בידוד ושיתוק, פנייה לקבלת טיפול היא חיונית לטובת התמודדות עם הסימנים  וכן קבלת שליטה מחודשת. ליווי מקצועי מצד מטפל מוסמך יכול לא רק לספק לכם את הכלים והידע ליצירה של אורח חיים בריא ומאוזן גם מבחינה נפשית וגם מבחינה גופנית, בעקבות ההשפעה של החרדה על הגוף והנפש.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים נוספים

העתיד של תל אביב

נגישות