החיים בביאליק

כל מה שחם בעיר תל אביב

לא מפחדים מאוכל: המלצות תזונתיות לחולי קרוהן

עבור אנשים רבים עם מחלת קרוהן, כל ארוחה יכולה להוביל לאי נוחות ולכאב. מזון, שאמור להיות מקור להזנה ולהנאה, יכול לפעמים להפוך לסיבה לחשש. אבל מה אם היינו יכולים להציע לכם פתרון שיסייע במורכבות הזו? בעוד מחלת קרוהן היא ללא ספק ייחודית לכל אדם, הבנת ההמלצות התזונתיות הבסיסיות יכולה לעשות את כל ההבדל. בואו נעמיק בהנחיות התזונתיות שיכולות להאיר את הדרך עבור אלה שמתמודדים עם אתגר זה.

הבנת מחלת קרוהן והשפעתה

קרוהן הוא מצב דלקתי שיכול להשפיע על כל חלק של מערכת העיכול, מהפה ועד פי הטבעת. התסמינים שלה יכולים להשתנות מאוד מאדם לאדם, אבל הם כוללים לעתים קרובות כאבי בטן, שלשולים, עייפות, וירידה במשקל. בשל תסמינים אלה, חולים עלולים להיאבק בספיגת חומרים מזינים ושמירה על תזונה מאוזנת.

החשיבות של תזונה מותאמת אישית

כל אדם עם מחלת קרוהן עשוי להגיב באופן שונה למזונות ספציפיים. לפיכך, אין דיאטה אחת שמתאימה לכולם. אנשים מסוימים עשויים לאכול מזונות מסוימים ללא בעיות, בעוד שאחרים עשויים לסבול מהם. לכן, גישה מותאמת אישית לתזונה היא חיונית. התייעצויות קבועות עם דיאטנית מנוסה בהפרעות במערכת העיכול יכולות לעזור לתכנן תוכנית תזונתית המתאימה לצרכים ולתסמינים האישיים של כל חולה.

 

הנחיות תזונתיות כלליות

מחלת קרוהן היא מחלת מעי דלקתית כרונית, ובעוד שמזונות ספציפיים אינם גורמים לה, הרגלי תזונה מסוימים יכולים להחמיר את התסמינים. כמה הנחיות כלליות כוללות:

  • הקפידו על שתייה: בשל שלשולים תכופים, חולי קרוהן עלולים להתייבש. שתייה מרובה של מים היא חיונית. הגבילו משקאות המכילים קפאין ומשקאות ממותקים מכיוון שהם עלולים להחמיר שלשולים.
  • אכלו ארוחות קטנות ותכופות: במקום שלוש ארוחות גדולות, שקלו לצרוך חמש עד שש ארוחות קטנות יותר במהלך היום. זה יכול לעזור להבטיח צריכה קבועה של חומרים מזינים מבלי להעמיס על מערכת העיכול.
  • הגבילו צריכת מוצרי חלב: חלק מחולי קרוהן עלולים לפתח רגישות ללקטוז. אם מוצרי חלב גורמים לכם לאי נוחות, שקלו חלופות נטולות לקטוז או הגבילו את צריכתם.
  • העדיפו מזונות רכים ומבושלים: במהלך התלקחויות, מזונות רכים ומבושלים היטב יכולים להיות קלים יותר למערכת העיכול מאשר מזונות גולמיים, פריכים או חריפים.
  • הגבלת מזונות שומניים: מזונות עתירי שומן יכולים להחמיר את הסימפטומים עבור אנשים מסוימים. הגבלת מזונות שמנוניים ומטוגנים יכולה לעזור להפחית את הסיכויים להתלקחות.
  • צרכו פחות סיבים: בעוד סיבים חיוניים לעיכול, חלק מחולי קרוהן יכולים להיות רגישים אליהם, במיוחד במהלך התלקחויות. סיבים מסיסים, המצויים בשיבולת שועל ובפירות, יכולים להיות נסבלים יותר מאשר סיבים בלתי מסיסים.

ויטמינים ומינרלים

בשל תת ספיגה ואופי המחלה, חולי קרוהן לעיתים קרובות צריכים לפקח על צריכת הוויטמינים והמינרלים שלהם. כמה שיקולים מרכזיים כוללים:

  • סידן וויטמין D: עם צריכת חלב מופחתת ושימוש בתרופות מסוימות, יכול להיות מחסור בסידן ובוויטמין D. ייתכן שיהיה צורך בתוספים, אך תמיד כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל.
  • ברזל: דימום מעיים כרוני עלול להוביל לאנמיה מחוסר ברזל. בהתאם לחומרה, ייתכן שיהיה צורך בתוסף ברזל או בשינויים תזונתיים.
  • ויטמין B12: חלק מחולי קרוהן עלולים להתקשות בספיגת ויטמין B12. בדיקות דם קבועות יכולות לקבוע אם יש צורך בזריקות B12.
  • חומצה פולית: תרופות מסוימות המשמשות לטיפול בקרוהן עלולות להפריע לספיגת חומצה פולית. במקרים כאלה, מומלץ להשתמש בתוספים.

פרוביוטיקה ותוספי תזונה

הרעיון של שימוש בפרוביוטיקה כדי לסייע בשיקום בריאות המעי צבר תאוצה. זנים מסוימים של פרוביוטיקה עשויים לעזור להפחית את חומרת התסמינים אצל חולי קרוהן מסוימים. עם זאת, המחקר עדיין נמשך, וחשוב להתייעץ עם הרופא המטפל לפני תחילת כל טיפול פרוביוטי.

באופן דומה, בשל חוסרים תזונתיים פוטנציאליים, חלק מהמטופלים עשויים להפיק תועלת מתוספים ספציפיים. יש להתייעץ תמיד עם גורם רפואי מוסמך לפני תחילת השימוש בתוסף תזונה חדש.

לסיכום

התמודדות עם מחלת קרוהן היא מסע עמוס פיתולים ותפניות, שבו החיפוש אחר תזונה נכונה יכול לפעמים להרגיש כמו פענוח חידה מורכבת. ובכל זאת, על ידי אימוץ אסטרטגיות תזונתיות מותאמות אישית, מטופלים יכולים לא רק לטפל אלא גם להקל על חלק מהתסמינים המשבשים את חיי היום-יום. ידע הוא דבר מעצים, והבנת הטריגרים והצרכים התזונתיים הייחודיים של אדם יכולה להפוך את המזון שלכם למועיל לרווחתכם. שיתוף פעולה עם אנשי מקצוע בתחום הבריאות, למידה מתמשכת ושמירה על גישה פרואקטיבית יכולים לסלול נתיב לשיפור הבריאות.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים נוספים

העתיד של תל אביב

נגישות