החיים בביאליק

כל מה שחם בעיר תל אביב

משא ומתן על תנאי השכר: כך תעשו את זה בחוכמה

אם אתם מועמדים למשרה חדשה ונמצאים כעת בשלב המשא ומתן על תנאי השכר, המאמר הזה מיועד עבורכם. איך מנהלים משא ומתן חכם עם המעסיק על השכר ולמה חשוב לדעת גם להתפשר? כל התשובות לפניכם.

בדקו כמה אתם באמת שווים

אם כן, לפני שמתחילים כדאי שתדעו כמה אתם שווים על מנת שתוכלו לדרוש דרישות שהן הגיוניות. אנחנו חיים בעולם של מספרים ואם תבואו עם דרישות לא הגיוניות המשא ומתן ייכשל עוד לפני שהתחיל. כיום ניתן למצוא ברשת מגוון רחב של טבלאות שכר ולבדוק מה המשכורת המקובלת לפי עיסוק וניסיון כמובן. השוו בין טבלאות שכר שונות כדי לוודא שאתם באמת מזקקים את מספר הזהב, המשכורת שאתם צריכים וראויים לקבל בהתאם לניסיון והיכולות שלכם.

הפגינו ביטחון עצמי

אם אתם כבר נחושים לקבל את השכר שאתם מבקשים, אתם צריכים להפגין ביטחון עצמי. גם אם המעסיק אומר לכם שמסגרת התקציב שלו למשרה הנוכחית היא נמוכה יותר, אתם צריכים להפגין ביטחון ולהסביר לו את הרציונל שעומד מאחורי הדרישה שלכם. אתם צריכים לגרום לו בסופו של דבר להבין שאתם שווים את הסכום הזה ואם הוא רוצה לקבל מועמד אחר בעל יכולות פחות טובות, הוא מוזמן לעשות את זה.

 

 

הכירו את התפקיד עליו אתם מתמודדים

זה נשמע קצת אכזרי לומר, אך לפני שאתם באים בדרישות שכר אתם צריכים ללמוד את התפקיד שעליו אתם מתמודדים ולא פחות חשוב מזה, את מידת הביקוש שלו. ככל שהביקוש לתפקיד שלכם יותר גדול, כל החברה המגייסת תעשה יותר מאמץ כדי לגייס אתכם, וזה בא לידי ביטוי ברוב המקרים ברמת השכר. לדוגמא, כיום יש ביקוש מטורף לעובדים בהייטק וזו הסיבה שהחברות המגייסות יעשו הכל על מנת לגייס מפתח למשל. זו בדיוק הסיבה שבגינה המפתחים יכולים להציב תנאים למעסיקים ולדרוש משכורות גבוהות.

זכרו ששכר זה לא הכל

מעבר לגובה המשכורת עליכם לזכור שיש עוד מגוון רחב של תנאים שהם לא פחות חשובים. אנחנו כמובן מדברים על תנאים כמו כמות ימי החופש שתקבלו, קרן פנסיה, קרן השתלמות, ביטוח מנהלים, הוצאות אוכל, חניה ועוד. המשכורת שלכם יכולה להיות בומבסטית, אך אם לא תקבלו את התנאים המינימליים הללו קחו בחשבון שזה בא לידי ביטוי בכסף. יש מקרים שבהם מומלץ להתפשר על רמת השכר וליהנות על הדרך מתנאים טובים שיגרמו לכם להישאר במקום העבודה לאורך זמן. אם המעסיק שלכם יכול לתת לכם למשל יותר ימי חופש ממה שהמינימום בחוק נותן, אל תמהרו לפסול את זה, ימי החופש הללו שווים לא מעט כסף.

קחו את הזמן

גם אם המעסיק נותן לכם את מה שאתם רוצים, קחו את הזמן ואל תמהרו לתת תשובה. ראשית, יתכן בהחלט שאתם עדיין מתלבטים וזה בסדר. אם זה המצב, תתייעצו עם הקרובים שלכם, הם יעזרו לכם לקחת את ההחלטה הנכונה עבורכם. גם אם אתם מקבלים מה שאתם רוצים מראש, קחו את הזמן והחזיר תשובה בימים תוך 24 או 48 שעות. זה יגרום למעסיק שלכם להבין שיש לו פה עסק עם מועמד לא פראייר שבוחן את הדברים ולא לוקח החלטות פזיזות.

לסיכום, אם אתם מעומדים למשרה חדשה ומבצעים משא ומתן על תנאי השכר, אנחנו ממליצים לכם ליישם את הטיפים שהצגנו במאמר זה. חשוב לזכור, רמת השכר היא לא התנאי היחיד שלכם ואתם צריכים לקחת בחשבון גם את התנאים מסביב.

מאמרים נוספים

העתיד של תל אביב

נגישות