החיים בביאליק

כל מה שחם בעיר תל אביב

כל מה שצריך לדעת על ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הוא כלי משפטי חשוב הנמצא בדרך כלל בידיהם של אנשים בגיל מבוגר, המאפשר להם לבחור מי ינעל את ענייניהם אם יהפכו לבלתי כשירים לשלוט בחייהם באופן עצמאי. זהו כלי העוסק בנושאים הרגישים ביותר, שעשוי לקבוע במידה לא מבוטלת את צעדיכם העתידיים, אך לא רק שלכם אלא של היקרים לכם.

מהו ייפוי כוח מתמשך?

כאמור, ייפוי כוח מתמשך מעניק לאלו הממנים אותו, יכולת לשלוט בעתידם מבלי לדעת בוודאות מה הוא צופן. הממנים בעצם קובעים איך ייראו חייהם, באם יגיעו חלילה למצב אשר  לא יאפשר להם לנהל עניינם או לקבל החלטות בנושאים מסוימים. מסמך זה נותן את הכוח למנות אנשים מהימנים בתור מיופי כוח, שיוכלו לפעול בשמם בעתיד ולשמור על האינטרסים שלהם בכל ההחלטות המהותיות בחייהם. לכן, כאשר אנו נשאלים מהו ייפוי כוח מתמשך? חשוב להבהיר להם את חשיבותו.

היעדר ייפוי כוח

ייפוי כוח מתמשך הוא חידוש משפטי שנועד להוות מעין אלטרנטיבה למינוי אפוטרופוס. כאשר אדם מגיע למעמד של מינוי אפוטרופוס, פירוש הדבר שכבר אינו מסוגל להחליט בעצמו, שכן הוא תלוי בבית המשפט שימנה אפוטרופוס כראות עיניו, מה שהופך את העדפותיו ודעתו של אותו אדם בכל הנוגע לזהות האפוטרופוס, לחסרת שיניים בחלק מהמקרים ולרוב, ללא רלוונטית. לכן, ייפוי כוח מתמשך הוא בבחינת הקדמת תרופה למכה, והוא נערך כאשר הממנה מודע למעשיו, והוא צלול ונהיר במוחו ומחשבתו.

תנאי סף למיופה כוח

על הנייר, כל אדם בגיר רשאי להיות מיופה כוח, למעט מגבלות מסוימות המוגדרות בחוק. כתנאי קריטי, הממנה יבחר במיופה כוח מתמשך אדם שרכש את אמונו, אדם עליו הוא סומך שידאג לאינטרסים שלו ולהם בלבד, בצורה הטובה ביותר, ללא כל מניע או שיקול אחר, תוך שהוא עושה זאת באחריות. בנוסף, על האדם הנבחר להיות מיופה כוח להיות זמין ככל הניתן למלא את התפקיד כשיגיע היום. בנוסף, על האדם הממונה להבין את השלכות אדם אחר.

סוגי עניינים הנכללים בייפוי כוח

ישנם סוגים שונים של עניינים הנכללים במסמך ייפוי כוח מתמשך:

ייפוי כוח מתמשך לענייני רכוש

הכוח לקבלת החלטות וביצוע פעולות הנוגעות לכספים, נכסים או התחייבויות הממנה, כולל ניהול חשבונות הבנק, נכסי נדל"ן וכן הלאה.

ייפוי כוח מתמשך לעניינים אישיים

סמכות לקבל החלטות ולבצע פעולות ביחס לכלל  העניינים למעט הקשורים ברכוש. לדוגמה, לטיפול באיכות חייו או רווחתו של הממנה, וכן בסיפוק צרכיו האישיים ובשמירת אורך חייו, בפן הדתי או התרבותי. כמו כן יכלול גם  בחירת מקום המגורים הנכון עבור הממנה, לרבות דיור מוגן, ובלבד שהמקום תואם לצרכיו.

ייפוי כוח מתמשך לעניינים רפואיים בלבד

ייפוי כוח מתמשך לטיפול בענייני בריאות בלבד.

 

אין להקל ראש בבחירת מיופה כוח מתמשך. זהו מסמך המעיד על הבעת אמון במשקל הכבד ביותר, וכן מסמך זה ינוסח אך ורק על ידי עורך דין המתמחה בעריכת ייפוי כוח מתמשך, כדי לוודא שהמהלך נקי, כשר וחוקי, וכן לטובת כל הצדדים המעורבים. ובנימה אישית: אל תחכו לרגע האחרון בו אין מנוס מהליך מינוי אפוטרופוס. יש למצוא את האדם הנכון עבורכם, בין אם זה קרוב משפחה או חבר נאמן, כזה שתוכלו לשים בו את מבטחכם ולהמשיך את חייכם בראש שקט, ובידיעה שבמידה ותיקלעו למצב בו תזדקקו לו, הוא יהיה שם בשבילכם וידאג לכם, ללא חשש מגורמים המבקשים לרעתכם. מאבקי ירושה מכוערים הם מנת חלקן של משפחות רבות, ייפוי כוח מתמשך יכול לחסוך כאב לב גדול.

מאמרים נוספים

העתיד של תל אביב

נגישות