החיים בביאליק

כל מה שחם בעיר תל אביב

השירים מוכרים – המשורר פחות: שירים מפורסמים שכתב ביאליק – ולא ידעתם

חיים נחמן ביאליק הוא המשורר הלאומי והיה אחד מהמשוררים המובילים בתחילת המאה העשרים. ביאליק השפיע רבות על השפה העברית, שיריו נטמעו בחברה הישראלית, והוא זכה לתארים שונים הגיע לגדולה היה סופר ומחבר מסות, מתרגם ומוציא לאור.

רבים אולי לא יודעים זאת אבל השירים המוכרים ביותר שהילדים שרים בגן הם כאלה שכתב חיים נחמן ביאליק כמו גם שירי חגים ושירים שקיבלו חיים חדשים בגרסאות שונות של זמרים ישראלים. הנה כמה שירים מפורסמים שכתב המשורר שאולי לא ידעתם מי הוא המחבר שלהם:

לכבוד החנוכה

שיר החנוכה שאנו שרים בכול חג חנוכה בעיקר כשאנו מדליקים נרות ואוכלים סופגניות לרוב. השיר התפרסם בשנת 1916 הרוסיה וזכה למגוון עיבודים. הלחן העממי הוא המוכר לנו הישראלים, תוך שמשמעותו של השיר היא שאילת שאלות הנוגעות לחג החנוכה ומפרטות את מנהגי החג. השיר המוכר שימש השראה ללא מעט אנשים או אירועים, ומתוך השיר הזה לקחו את המילים "עופרת יצוקה" לשם המבצע שהתבצע בעזה ב-2009.

השירים מוכרים - המשורר פחות: שירים מפורסמים שכתב ביאליק - ולא ידעתם

נדנדה

לכמעט כולנו יצא להתנדנד כילדים על נדנדה ולשמוע את אמא או אבא שרים לנו את שיר הנדנדה המוכר. נד, נד, נד, נד, רד, עלה, עלה ורד! מה למעלה? מה למטה? רק אני, אני ואתה."  זוכרים את הימים האלה? בוודאי! את השיר המוכר כתב חיים נחמן ביאליק והוא מלווה ילדים עד היום.

הכניסני תחת כנפך

אחד השירים המרגשים שכתב המשורר שעובד ללפחות ארבעה ביצועים מוכרים מאד בפלייליסט הישראלי. השיר שרבים נוטים לפרש כשירתו של ביאליק אל התורה, הפך לאחד השירים המוכרים בלחנו המקורי אותו הלחינה נורית הירש, אך עם הזמן עובד למנגינות שונות על ידי הזמר יורם גאון, וגם על ידי הזמרת ריטה שהפכה את הביצוע למרגש ועוצמתי.

אחד המשפטים הידועים בשיר הוא :אומרים אהבה יש בעולם, מה זאת אהבה…" הכניסיני תחת כנפך הוא מבין הטקסים המזוהים ביותר עם ביאליק, בזמן שאחת הגרסאות המוצלחות והפופלאריות לשיר היא הגרסה של הזמרת ריטה והגרסה לשיר של אריק אינשטיין

קן לציפור

כולנו מכירים את הקן המקסים של הציפור שנמצא על העץ ומגנה על הגוזלים שלה מפני אנשים. קן לציפור הוא שיר מוכר במיוחד – אולי המוכרים ביותר של ביאליק וגם הוא זה שאנו שרים לילדים שלנו או כזה ששרו לנו. הלחן לשיר עובד על ידי יאיר מילר והלקח הוא בעיקר שמירה על סבלנות ועל שלומם של בעלי החיים.

לסיכום, לא פלא ששמו של ביאליק מופיע על לא מעט רחובות, כמו גם ששמו מעטר מוסדות ציבור ותקופה משמעותית בהיסטוריה של מדינת ישראל.  המילים, הטקסטים, העומק והפשטות של השירים הופכת את ביאליק לחלק בלתי נפרד מהתרבות הישראלית המודרנית.

מאמרים נוספים

העתיד של תל אביב

נגישות