החיים בביאליק

כל מה שחם בעיר תל אביב

הילד שלכם זקוק לריטלין? המתינו עם התרופה – ישנה חלופות טבעיות!

בין 7%-10% מכלל הילדים מאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז. מדובר בהפרעה שכיחה אשר פוגעת ביכולת של הילדים להגשים את הפוטנציאל הטמון בהם, וזאת לאור חוסר יכולת להקדיש זמן וריכוז לפעולות בסיסיות שמשפיעות על הגעה להישגים לימודיים. הפרקטיקה המקובלת לטיפול בהפרעה הוא מתן מרשם לתרופת הריטלין, אולם לפני שממהרים לספק אותה לילד, אפשר בהחלט לנסות את החלפות הטבעיות. מהן? להלן סקירה בנושא.

טיפול באמצעות צמחי מרפא

בשנים האחרונות המודעות הציבורית לגבי שימוש בצמחי מרפא לטובת טיפול בקשב וריכוז עלתה, לא מעט בזכות חברות מובילות שהצליחו לפתח קפסולות ייחודיות עם ריכוז גבוה של צמחים שידועים ביכולת להגביר את הערנות כמו גם לסייע לטובת שיפור היכולות הקוגניטיביות. חלופה טבעית לריטלין בדמות רקיחה של צמחים כמו רוזמרין רפואי, רודיולה, בקופה ועוד מהווה הזדמנות מצוינת לספק לילד חלופה שהיא אומנם לא מאוששת מבחינה מחקרית, אך כן עשויה להוביל לשיפור ממשי ביכולת הקשב והקוגניציה.

שינוי תזונתי בשילוב ספורט

לתזונה שלנו יש השפעה אדירה לא רק על הבריאות אלא גם רמת הקשב, בייחוד בעבור ילדים שמאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז. שילוב של שינוי תזונתי הכולל הגברת צריכה של מזון מעובד לצד פעילות ספורטיבית שאותה ניתן לבצע גם בבית מאפשרת לא רק פריקת אנרגיה אלא גם מאפשרים ליצור שיפור בסימפטומים בעקבות יצירה של איזון גופני ובהתאם לכך גם איזון של מצב הרוח. על מנת לבנות תפריט תזונה מותאם אישית, רצוי לקבוע תור אצל תזונאית המתמחה בתזונה של ילדים, כך שהתפריט יהיה תואם את אורח החיים, המשקל והרקע הבריאותי של הילד.

 

 

תוספי תזונה

השילוב של תוספי תזונה בתפריט כבר ידוע כבעל השפעה אדירה על הבריאות, אולם האם ידעתם כי ישנם גם תוספי תזונה ייעודים לילדים? למעשה, מדובר בתחום שרק הולך וצובר תאוצה, בייחוד לאור פיתוח של תוספי תזונה ייעודים המכילים כמות גבוה של אומגה 3, אבץ וכן חומצות אמינו אשר מאפשרות לספוג בצורה מהירה וטובה יותר את המינרלים והסידן הדרושים לתפקוד אך גם לרמת ריכוז גבוהות. לפני בחירה של תוספי תזונה, רצוי לקבוע תור אצל הרופא ולהתייעץ, מתוך מטרה להוביל לתהליך בחירה אפקטיבי.

מדיטציה

טכניקה של מדיטציה היא טכניקה עתיקת יומין שאותה ניתן לתרגל באופן קבוע מתוך מטרה להפחית את הלחצים והחרדות אך גם לשפר את הריכוז,  ללא צורך בריטלין. חוקרים שעקבו אחר תפקודי המוח לאחר מדיטציה מצאו כי חל שיפור ניכר ביכולת להתרכז, ועל כן האזנה למדיטציה דרך פלטפורמות כמו יוטיוב מהווה דרך מצוינת לספק לילד מקום שבו הוא יכול לשהות עם עצמו, לנקות את הראש ממחשבות טורדניות ובהמשך לפעול בצורה טובה יותר במסגרת הלימודים, כל זאת בעקבות תרגול עקבי של מדיטציה הנמשכת בין כמה דקות ועד לכמה שעות – תלוי ברמת המסוגלות האישית.

לסיכום

התמודדות עם הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים היא התמודדות לא פשוטה בעבורכם כהורים, בשל החשש כי הילד לא יממש את הפוטנציאל או לא יצליח להשלים את הלימודים בעקבות ההפרעה. לפני שאתם ממהרים לגשת לרופא לקבלת מרשם לריטלין, צריך לקחת בחשבון גם את החלופות הטבעיות, ובאם אכן החלופות אינן עובדות, לקבל את המרשם בהתאם להנחיות של הרופא המטפל. בכך, תוכלו לא רק לסייע לילדכם להתמודד עם ההפרעה אלא גם ליצור בעבורו איכות חיים משופרת, כל זאת בזכות טכניקות טבעיות שיכולות בהחלט לסייע לטובת הפחתת התסמינים של הפרעות קשב וריכוז.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים נוספים

העתיד של תל אביב

נגישות