החיים בביאליק

כל מה שחם בעיר תל אביב

כיסוי לחלות: מה זה – ואיפה רוכשים מוצרים מהודרים כאלה?

אם נודה על האמת, כולנו מחכים לסוף השבוע, בין אם בשביל לנוח ולהירגע ממאורעות שהשבוע שהיה ובין אם כדי לצאת לבלות ולטייל עם המשפחה והחברים. כך או כך, אחד האירועים המשמחים והמרגשים ביותר במהלך סוף השבוע, במיוחד עבור יהודים מאמינים, הוא טקס קבלת השבת בערב שישי שמציין את השיא של השבוע ואת המעבר בין חול לקודש. כדי לקבל את פני שבת המלכה בצורה הראויה ביותר, נהוג לקשט את שולחן השבת בכלים חגיגיים ובתשמישי קדושה מהודרים, ואף לכסות את צמד החלות המסורתיות בכיסוי הולם, חגיגי ומעוטר. אז איפה ניתן להשיג כיסוי חלות מהודר שישדרג כל שולחן שבת?

מה זה כיסוי לחלות?

בדיוק כפי שהשם מרמז, מדובר במפה קטנה העשויה בד או עור שמכסה את החלות שעל שולחן השבת. כיסוי החלות בערב שבת הוא מנהג הלכתי עתיק לפיו צריך לכסות את החלות של סעודת השבת בזמן הקידוש. בדרך כלל מניחים על שולחן השבת שתי חלות, אחת לאותו יום ואחת עבור יום השבת עצמו, לזכר מנת המן הכפולה שירדה ביום שישי לכבוד שבת. אם עדיין לא הצטיידתם בכיסוי חלות מהודר, תמצאו כאן את הכיסוי לחלות המתאים לכם ביותר ותשמישי קדושה חגיגיים נוספים שיקשטו את שולחן השבת שלכם. כמו כן, הכיסוי יכול להתאים כמתנה יפה, מקורית וחגיגית למשפחה המורחבת או לחברים הקרובים כאשר אתם מתארחים אצלם בימי שישי ובחגים.

למה מכסים את החלות?

למסורת כיסוי החלות יש כמה גישות, סיבות ומקורות. ע"פ התורה, אבותינו נדדו במדבר כ-40 שנה והם הצליחו לשרוד בזכות המן שירד בכל יום מהשמיים. כזכר למן, שהיה מוגן מלמעלה ומלמטה בטל שמיים, מניחים את שתי החלות על השולחן כשמפת שולחן או מגש מתחתיהן וכיסוי מעליהן. סיבה נוספת לכיסוי החלות היא כדי לא "לבייש" את הלחם. על פי סדר הברכות יש לברך על הלחם לפני שמברכים על היין, אולם עקב האיסור לאכול לפני טקס הקידוש, מכסים את החלות ועל ידי הכיסוי זה נחשב שהן אינן נמצאות על השולחן. את החלות נהוג לכסות עד רגע בציעת החלה, ולאחר מכן כבר אינן צורך לכסות אותן.

 

 

איזה סוגי כיסויים לחלות יש?

בשוק קיים מגוון רחב של כיסויים מעוטרים וייעודיים לחלות. חלק מהכיסויים עשויים עור, חלק עשויים דמוי עור וחלק עשויים מבד. לרוב, ניתן למצוא כיסויים המעוטרים בסממני השבת והיהדות, כמו פמוטים, חלות, גביעי קידוש וכדומה, לצד המילים "שבת קודש" או "שבת ויום טוב". הכיסויים בדרך כלל יהיו לבנים ובעלי רקמות צבעוניות או בצבעי זהב וכסף.

אילו עוד תשמישי קדושה תוכלו למצוא באתר 'מזוזה'?

באתר 'מזוזה' תוכלו למצוא, כמובן, כיסויים מרהיבים לחלות השבת, אבל האתר מציע עוד מגוון רחב של תשמישי קדושה מהודרים וחגיגיים. בין היתר, תוכלו להשיג דרך האתר בתי מזוזה יפיפיים, קלפי מזוזה כשרים, סט תפילין מהודר, גביעי קידוש, חנוכיות, פמוטים, נטלות ועוד. כל המוצרים המוצעים לרכישה באתר מוקפדים ביותר ועומדים בסטנדרטים הגבוהים של בית חב"ד. כמו כן, באתר 'מזוזה' מבית 'הוד והדר' קיים בלוג המספק מידע על הלכות שונות, טיפים לקניית מזוזות, מדריכים לחגי ישראל וכדומה.

סיכום

לסיכום, נהוג ששולחן השבת יהיה כמה שיותר מהודר וחגיגי לצורך קבלת שבת המלכה. אחד המוצרים שנהוג להשתמש בהם בעריכת השולחן הוא כיסוי לחלות השבת, וקיים מגוון רחב של כיסויים אותם ניתן להשיג בקלות דרך אתר 'מזוזה'.

מאמרים נוספים

העתיד של תל אביב

נגישות