החיים בביאליק

כל מה שחם בעיר תל אביב

מאמינים בשמחה: כל מה שרציתם לדעת על הזרם הכי מאושר ביהדות – חסידות חב"ד

חסידות חב"ד היא חסידות מרתק ביותר והיא הזרם שהכי מזוהה עם אמונה בשמחה. מה היא חסידות חב"ד, אילו מנהגים יש בחסידות הזו ומה עומד מאחורי הלבוש המסקרן שלה? כל התשובות לפניכם.

קצת על חסידות חב"ד

חסידות חב"ד היא תנועה יהודית אורתודוקסית. הוא נוסד על ידי רבי שניאור זלמן מלאדי במאה ה-18. לקבוצה רשת של למעלה מ-3,000 מוסדות, כולל בתי ספר ובתי כנסת, בארצות הברית ולמעלה מ-80 מדינות ברחבי העולם. הפילוסופיה של חב"ד היא שיש היבט אלוקי נסתר לכל המציאות הגשמית ושלכל אדם יש נשמה או "ניצוץ אלוקים בתוכו". ככאלה, מטרתם היא להביא להתעלות רוחנית של כל יהודי על מנת לגרום להם להיות מודעים יותר לאלוהות הפנימית הזו. חסידי חב"ד מאמינים בכך שההתבוננות בהשגחתו הפרטים של השם על כל פרט ופרט בחיים צריכה לעורר בקרבינו שמחה בלב, תוכלו למצוא ספרי חב״ד באתר אוצר הספרים שמשקפים בהצלחה את התפיסה הזו. זו בדיוק הסיבה שבגינה אתם תוכלו לשמוע מחסידי חב"ד שמצווה גדולה להיות בשמחה, כל עוד השם נמצא איתנו ובתוך ליבנו ומלווה אותנו בעשייה היום יומית שלנו, אנחנו צריכים להיות בשמחה, לרקוד ולשמוח כמצוות האל.

אגב, אם יצא לכם איי פעם לראות את הרכב של חסידי חב"ד ברחובות העיר, אין ספק שמדובר בחוויה יוצאת דופן. על גבי הגג של הרכב יש רמקולים שפולטים מוזיקה חסידית בקול תרועה רמה ולצד הרכב רוקדים החסידים השמחים, לא תוכלו להישאר אדישים לזה. אגב, אם תבקשו להצטרף למעגל הריקודים הם יקבלו אתכם בשמחה.

 

 

אילו מנהגים קיימים בחסידות חב"ד?

מנהגי יום הולדת – הרבי מליובאוויטש ראה ביום ההולדת של האדם יום מיוחד מאד שיש לציין אותו באופן מיוחד. הוא הנחית לחסידים את המנהג שמורה על התבודדות והתבוננות במעשים וההתנהגויות שלנו בעבר, סוג של חשבון נפש דווקא ביום ההולדת. בנוסף, יש לציין את יום ההולדת ולנצל אותו לטובת פעולות שונות של התחזקות והתקרבות לאל.

יום הילולא – האדמו"ר השישי בשושלת הנשיאים של חב"ד הורה על יום הילולא מיוחד לזכר ציון מותו של  אדמו"ר רבי יוסף יצחק מהעולם. כל רבני חב"ד באשר הם הוא לציבור החסידי לנהוג במנהגי הילולא ביום החשוב הזה ולציין אותו.

שנת קהל – מנהג שכל תכליתו לכנס קהל רב, מקטנים ועד גדולים, במקום קדוש ובאווירה קדושה על מנת להתחזק, להתקרב להשם ולאחד את ישראל.

שיעורי חת"ת מעבר ללימודי התורה הרגילים, תקנת אדמו"רי חב"ד מחייבת את החסידים ללמוד גם את שיעורי חת"ת, כלומר חומש, תהילים ותניא. במסגרת שיעורי החומר ילמד החסיד על פרשת השבוע, במסגרת שיעורי תהילים ילמד החסיד לפי חלוקת הספר לשלושים ימי החודש ואילו במסדרת לימודי תניא הוא ילמד על פי חלוקה מיוחדת של הספר לימי השנה.

איך חסידי חב"ד מתלבשים?

עם השנים סגנון הלבוש של חסידי חב"ד השתנה ובעשורים האחרונים חסידי חב"ד אימצו את הלבוש החרדי הליטאי. את הגברים תוכלו לראות עם מכנס כהה, חולצה לבנה וז'קט קצר. על הראש הם חובשים מגבעת שנקראת קנייטש ואם תבחינו בכך בהצלחה, תוכלו לראות שהם מקפידים שהצד הימני של החליפה שלהם תעלה על הצד השמאלי. בשבתות הם מחליפים את הז'קט במעיל ארוך ושחור שמגיע ממש עד לברכיים.

לסיכום, אין ספק שחסידות חב"ד היא חסידות מרתקת ומעניינת ואם אתם רוצים ללמוד עליה קצת יותר, תוכלו לקרוא ולעיין בספרי חב"ד השונים.

מאמרים נוספים

העתיד של תל אביב

נגישות