החיים בביאליק

כל מה שחם בעיר תל אביב

לזה לא ציפיתם: לרחוב ביאליק בתל אביב יש כמה סיפורים לספר

המשורר חיים נחמן ביאליק השפיע לא מעט על התרבות הישראלית. הוא כתב מספר שירים מוכרים ביניהם גם שירי ילדים וגם שירים שיש להם משמעות עמוקה בעולם המבוגרים. חיים נחמן ביאליק היה איש אשכולות שהשפיע על השפה העברית, על הספרות הישראלית ופעל בתחום ההוצאה לאור. בשל החשיבות של המשורר הלאומי, תמצאו בתל אביב ובשאר ערים בישראל לא מעט רחובות שזכו להיקרא על שמו של המשורר. בתל אביב ישנם רחובות שלמים המכילים היסטוריה וסיפורים אשר קשורים למשורר ולתרבות ששררה בעיר תל אביב, כמו גם סיפורים הקשורים להיסטוריה של המקום.

אז מה צריך לדעת על רחוב ביאליק?

בתחילה חשוב להכיר את המיקום המרכזי של הרחוב: רחוב ביאליק מחבר בין רחוב אלנבי לבית העירייה הישן של תל אביב-יפו. שמו של הרחוב ניתן כהוקרה למשורר הלאומי. המשורר חיים נחמן ביאליק חי בתל אביב והיה עדיין בחיים כאשר קיבל הבשורה כי שמו ניתן לרחוב. רחוב זה נמצא בלב העיר תל אביב והוא מוכר בשל בתים שנבנו בו בסגנון הבאוהאוס – סגנון עם השפעה גרמנית. המבנים העתיקים אוכלסו על ידי דמויות מוכרות בסצנת התרבות והאומנותי בתל אביב כמו המבנה ברחוב ביאליק 1 הידוע כ'בית שנברג' שנבנה עבור סוחר ויזם גרמני שתכנן את ביתו בסגנון אקלקטי ומרשים.

הסגנון הגרמני היפה שהוחרב על ידי הנאצים במלחמת העולם השנייה, הפך לסגנון מוכר ואהוב על ידי אדריכלי תל אביב שהפכו לא מעט רחובות לכאלה שיש בהם מבנים בסגנון באוהאוס המשולב בסגנון אקלקטי – מה שהופך את העיר למאוד מגוונת במבנים שלה, אבל גם פחות אחידה בסגנון שבו היא בנויה.

לזה לא ציפיתם: לרחוב ביאליק בתל אביב יש כמה סיפורים לספר

ההיסטוריה של רחוב ביאליק

רחוב ביאליק מכיל כמה וכמה מספרים ומבנים מוכרים. ברחוב ביאליק 1 הוקם הסניף הראשון של בית הקפה המיתולוגי קפולסקי שהיה קיים עד אמצע שנות ה2000. מלבד רחוב ביאליק 1 תמצאו את בית מינץ שנמצא ברחוב ביאליק 2 בו קיים מבנה עגול ויפה שקיים עד היום בצורתו המרשימה. ליד מבנה זה תמצאו את 'קפה ביאליק' המיתולוגי. במקום הוקמו במשך השנים מגוון בתי קפה ואף חנויות שונות ועד היום הרחוב מכיל חנויות בעלות חלונות ראווה נאים.

ברחוב ביאליק 3 תמצאו בתי בית עסק הנמצאים במבנים יפים ונעימים למראה ואת בית גולדין שתוכנן על ידי אדריכלים מוכרים בסגנון מודרני. עוד תמצאו ברחוב ביאליק 3 מגוון רחב של מבנים הפרוסים לכל אורכו. רחוב ביאליק גדוש בעניין, צבעים, ריחות והיסטוריה – לכן כדאי לצאת לטייל במרחב בימי אביב או קיץ יפים ולהנות מכל מה שיש למרכז תל אביב להציע.

בין היתר מומלץ לבחור את אחד מבתי הקפה הנוסטלגיים של הרחוב, לשבת, להזמין קפה איכותי ולספוג את האווירה האקלקטית, התרבותיות והמעניינת של העיר.

מאמרים נוספים

העתיד של תל אביב

נגישות